Mobbing mevzuu kafamı karıştırdı 🤔

Mobbing (yıldırma, bezdirme) mevzuu son yıllarda hayli popüler. Yıllardır birçok insanın maruz kaldığı, muztarip olduğu, çoğumuzun kanıksadığı bir sorunun farkına vardık, adeta bir aydınlanma yaşadık; “Vay arkadaş,” dedik, “Bizim müdür bana taktı, herif gece gündüz benle uğraşıyor diye dertleniyordum. Meğerse bana mobbing uyguluyormuş!” diye konuşur olduk.

Neyse… Mobbing’i hâlâ bilmeyen duymayan varsa Google’da araştırıp anlamını öğrenebilir.

Ben mobbing’in başka yanına kafayı taktım.

İnternette “mobbing” mevzuunu araştırırken bir şey dikkatimi çekti.

Çok sık yaşandığından olsa gerek, genellikle iş yerlerinde bir üst’ün (amir, direktör, müdür, patron vs) ya da bir grubun bir kişiye uyguladığı mobbing konuşuluyor. Bu mevzuları anlatan yazılarda kullanılan görsellerde mobbing’e maruz kalan “bir kişi” resmediliyor.

Ben buna takıldım.

“Acaba,” dedim, “Hep gördüğümüz, bildiğimiz gibi bir kişi ya da grup tek kişiye mobbing uyguluyor… Peki bir kişi, tek başına kişilere, gruba, gruplara mobbing uygulayabilir mi?”

Mobbing’e maruz kalan hep tek bir kişi midir? Bunun tam tersine, kalabalık grup ya da gruplar bir kişinin mobbing’ine maruz kalabilir mi?

Bir kişi kendi doğrularını ya da doğru bildiği yanlışları, isteklerini, beğenilerini, düşüncelerini, dünya görüşünü, ahlak anlayışını başka insanlara dayatıp, bunları kabul etmeye zorlayabilir mi? Ve kendi gibi düşünmeyen insanları külliyen yanlış insanlar olarak nitelendirerek ötekileştirip, kendi yanında olan insanlarla aralarına duvar örmeye çalışıp, insanları ayrıştırabilir mi?

Tabii benimki sadece merak.

Bu konuların uzmanı olmadığım için “Şöyledir, böyledir, hayır öyle değildir,” diyemiyor, mevzuun doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında bir şey söyleyemiyorum.

Kafa karışıklığım biraz azalır umuduyla bu yazıyı Facebook’ta da paylaştım ve “Facebook arkadaşlarımın arasında bu konularda uzman olan arkadaşlar varsa görüşlerini ve yorumlarını çok merak ediyorum.” deyip yardım istedim.

Şimdi heyecanla gelecek yorumları bekliyorum.