“Fakirin simidine garışman!”

Sabah kahvaltı hazırlığı yaparken Migros’tan mesaj geldi telefona. “Sıcacık simitler, taptaze ekmekler fırından şimdi çıktı…”  gibi bir mesaj… Telefondaki uygulamaya tıkladım… 10-15 dakika sonra taze simit ve ekmek kapımdaydı.

Market poşetini kuryeden alırken çocukluğuma gittim bir anda. Sabah kahvaltısı için ekmek almak bizim evde kavga sebebiydi:

“Hadi bakkala!.. Ekmeee sen alacan bugün…”

“Bana ne olum!.. Sen git!..”

“Daaa dün ben gittim lan!..”

“Gidecen tabii. Sen küçüksün. Ben abiyim!..”

Bu kavga genellikle annemin, “Tamam. Ben giderim. Siz de hem annenizi bakkala gönderin, hem de adamız diye dolanın ortada!..” sözleriyle başlayan uzun fırça faslıyla biter, kardeşim ya da ben söylene söylene tutardık bakkalın yolunu.

Sabah bakkala, fırına ekmek almaya gitmeyi hâlâ sevmem; hâlâ gitmek istemem!..

Her meslek için hayat gittikçe zorlaşıyor, işler içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Milyar dolarlık cirolara sahip marketler, mahalle esnafının üç kuruşluk simidine, ekmeğine bile göz dikmiş, “Size ekmek yedirmem!” demeye getiriyorlar.

Aynı sıkıntı mahallenin manavı için de geçerli, kasabı için de; sucusu, tatlıcısı, börekçisi, ayrancısı için de!..

Bir aralar sosyal medyada dolaşan bir söz vardı. “Siz marketten alışveriş yaparsınız, cenazenize mahallenin bakkalı gelir.” gibi bir sözdü…

Bakkal, mahallenin en özel esnafıydı.

Kocasından para istemeye korkan kadınlar, sıkışınca mahalle bakkalından borç isterlerdi çok rahat bir şekilde. “Mehmet Efendi,” derlerdi, “Oradan bi’ on lira verir misin?..” Bakkal Mehmet “Niye, nedir? Hayırdır ne oldu? Ne zaman geri verecen?” falan diye sormadan, “Buyur bacım.” der uzatırdı parayı, arkasını da aramazdı.

Oysa şimdi… Paran yoksa ya da birkaç kuruş eksikse marketten sakız bile alamıyorsun! Yahu uyduruk naylon torbayı bile parayla satıyorlar!.. Daha ötesi var mı ki?!..

Hayat niye bu kadar zorlaştı ki?..

Kıyamet alameti mi yoksa?.. Dünyanın sonu mu geldi acaba?..

Geçtiğimiz Nisan’da bir duvar yazısı görmüş, fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşmıştım. (TIKLAYINIZ)

“Fakirin simidine garışman” yazıyordu.

Evet. Fakirin simidine garışman!..