Sığırcıklar nereye gitti?

Çocukluğumda, yani 60’lı yılların sonları ve 70’li yıllarda, Adana sığırcık cenneti gibiydi.

Kış mevsiminin gelmesiyle, ağaçlar (özellikle de zeytin ağaçları), elektrik telleri, bağlar bahçeler her yer sığırcık dolardı.

Sığırcıklar akşamın olmasına yakın toplanır, dev sürüler oluşturur ve gökyüzünde dans eder gibi, hayranlık uyandıran, şaşırtan, akıllara ziyan uçuşlar yaparlardı.

Sanırım 40 yıl, hatta daha da fazla bir zaman oldu Adana’da sığırcık görmeyeli. Yıllar önce on binlercesini görmeye alışık olduğumuz bu kuş, tamamıyla yok oldu gitti.

Sığırcıklar neden gitti, kargalar neden geldi?..

Birkaç hafta önce Ankara’ya giderken, Aksaray’da çay ve ihtiyaç molası verdiğimizde rastladım ne zamandır görmediğim bu kuşa.

İklim değişikliği mi neden oldu sığırcıkların kaybolmasına bilmiyorum. Muhtemelen öyledir!.. Ama gene de bir uzmana danışmakta fayda var.

Öte yandan, ortalığın sığırcıktan geçilmediği o zamanlarda, Adana’da neredeyse hiç görmediğimiz kargaya, şimdilerde çok rastlar olduk.

Sığırcıklar neden gitti, kargalar neden geldi?..

Bizimki de iş yani!.. Kafa yoracak hiçbir şey yokmuş gibi, bi’ de bunlara kafa yoruyoruz iyi mi?..

Ama n’apayım?.. İnsan ister istemez merak ediyor!..

Bence, kesin iklim değişikliğinden oldu bunlar. Küresel ısınma, buzulların erimesi, okyanus sularının yükselmesi falan derken, sığırcıklar da arada kaynayıp gitmiş olmalı.

*Fotoğraf internetten alınmıştır.

*Bu yazıyı, 2020 yılı başında yazmış ve Facebook’ta yayımlamıştım.